Lovčický starosta Václav Tvrdý se chce v Parlamentu bít za to, aby se v našich obcích lépe žilo

04.10.2017

Kdyby se ve všech obcích budovalo tak jako v Lovčicích na Hodonínsku, kde starostuje Václav Tvrdý, měli by v každé vsi krásně opravenou školu i školku, dětské a sportovní hřiště, nové silnice nebo kanalizaci i s čističkou. Teď si vytyčil Tvrdý novou metu. To, co mají v Lovčicích, chce přenést na celý moravský i český venkov. A ještě něco navíc. Naše země totiž podle lídra kandidátky ČSSD za okres Hodonín nesmí nabízet lidem atraktivní život jen ve městech.

Bije vaše srdce nalevo? A co to pro vás vlastně znamená?

Pro mě levicová politika jednoznačně symbolizuje pomoc těm, kteří jsou ve společnosti slabší a potřebnější. Musí zde existovat záchranná síť, ale nejen pro ty, kteří se dostali do tíživé situace třeba zčásti i vlastním zaviněním. Pomoc si zaslouží rodiny, pro které je narození potomka vždy radostí, ale i finančním závazkem. Senioři, kteří se po přestupu z pracovního procesu do penze musí často smířit se snížením životního standardu. Lidé, které postihla nemoc. Takže ano, moje srdce bije nalevo a znamená to pro mě solidaritu s těmi, kteří v loterii života třeba zrovna nevyhrávají. A takovou cestu vytyčuje právě sociální demokracie.

Potvrzují to podle Vás i poslední čtyři roky, kdy ČSSD vedla vládu?

Určitě. V letošních volbách kandiduje ČSSD s hesly „Důstojné stáří“, „Vyhlašujeme válku levné práci“ nebo „Zdravotnictví bez poplatků“, ale to neznamená, že by se podle nich dříve neřídila. Voliči si můžou být jisti, že nejde jen o prázdné fráze. Kabinet Bohuslava Sobotky ulevil rodinám s dětmi prostřednictvím slev na daních, díky kterým jim ročně zůstává v rodinných rozpočtech o desetitisíce korun více. ČSSD nastartovala rychlejší valorizaci penzí. Ne tu nedůstojnou, o desítky korun, kterou známe z období pravicových vlád. Jen letos dostali senioři přidáno v průměru o 500 korun a důchody jim do budoucna porostou rychleji než kdy dřív. Zrušili jsme nechvalně známé poplatky u lékaře a velmi mě znepokojuje, že pravicové vlády spolu s privatizací nemocnic a nadstandardy opět skloňují jejich znovuzavedení. No a minimální mzdu jsme zvedli o 44 procent a zvyšovali i platy lékařům, sestrám, učitelům, hasičům, policistům a mnoha dalším.

Povoláním jste stavař, ale do Poslanecké sněmovny kandidujete již jako starosta Lovčic na Hodonínsku. Co vás přivedlo k práci pro vaši obec?

I ve stavařině se potkáváte s lidmi, nasloucháte jejich názorům a předáváte jim ty své. Stavba domu nebo jiného projektu je ostatně často hledáním kompromisu, té nejvhodnější cesty. A tak je to i v politice. No a také jsem se díval kolem sebe. Říkal jsem si: „Jak to, že v jedné obci mají spravenou školku a nové hřiště a v jiné to nejde?“ Abych to zkrátil, od úvah jsem přešel k činům a rozhodl se, že zkusím pro svou obec něco udělat, zpříjemnit zde lidem život.

Povedlo se?

To musí posoudit Lovčičtí, ale starostuji tu už druhé volební období, tak jsou snad spokojeni. Opravili jsme silnice, zrekonstruovali školu a školku, vybudovali novou náves, vodovod a kanalizaci, zajistili zázemí pro sportovce. Nebylo to vždy snadně, ale opravdu se nám mnohé za těch sedm let povedlo. A díky patří také mým kolegům ze zastupitelstva. Bez jejich podpory a pomoci bychom se nikdy takto daleko nedostali. A v neposlední řadě mě motivovala podpora místních lidí.

Je podle vás důležité, aby měly menší obce ve Sněmovně zastání?

Určitě ano. Víte, zejména v menších obcích a městech nemá starosta k dispozici úředníky a odborníky na každou problematiku. Musí si vystačit sám, s přispěním zastupitelů a jednou administrativní pracovnicí či pracovníkem. I přes jejich pomoc musí starosta znát celou řadu předpisů, orientovat se v oblastech dotační politiky, stavebních zákonů a nařízení. Byrokracie je opravdu hodně, byť vnímám snahu současné vlády obcím ulevit. V Poslanecké sněmovně bych proto pomáhal obcím zorientovat se a vyváznout z té záplavy zákonů a získávat více prostředků nejen na nutné opravy, ale i nové investiční projekty.

Mladí lidé se z venkova často stěhují do měst. Co by měla vláda a Parlament dělat, aby zastavily vylidňování a stárnutí venkova?

Nejdříve se musíte podívat na příčiny a následně hledat řešení. Mladí se z vesnic stěhují za vzděláním, prací či kulturním životem. Aby zůstali, musí jim to stejné nabídnout i venkov. Plus něco navíc. Vláda by proto měla podpořit turistický ruch, který rozvíjí pracovní příležitosti v regionech. Tady máme stále veliký potenciál. Je nutné zapracovat na vzniku zázemí pro sportovce i kulturní a jiné spolky. Pro seniory jsou důležité dostupné sociální a zdravotní služby přímo v místě nebo blízkém okolí jejich bydliště. Kvalitní veřejná doprava, aby všichni mohli pohodlně cestovat za prací, do školy či za zábavou. Stát by mě formou bezúročných půjček podpořit mladé lidi, kteří si chtějí postavit domek a zajistit své rodině bydlení. Cílů je opravdu mnoho, ale žádný z nich není nesplnitelný.

Sám se svou ženou vychováváte u vás v Lovčicích dva syny. Co byste si pro ně do budoucna přál?

Stačí se podívat do zahraničních rubrik novin a je jasné, co bych si pro své děti přál. Často k nám bohužel přichází informace o teroristických a jiných útocích, při kterých umírají nevinní lidé. Česká republika je stále jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Nejen kvůli svým dětem, ale všem dětem a mladé generaci, bych si přál, aby se cítili bezpečně a nežili ve strachu. Snažím se své syny vychovat co nejlépe. Chci, aby se v životě uplatnili a pokud se jim bude v životě dařit, aby nezapomínali na to, že nejde o samozřejmost. Ale abych nebyl tak smrtelně vážný, všichni jsme byli mladí, dělali průšvihy a klukoviny. Předpokládám, že ani mým synům se to nevyhne. Tak snad jen, aby to bylo v nějaké rozumné míře. Kluky chci podporovat a vést je k odpovědnosti. Možná to nebude jednoduché, ale to k životu patří.

Zbyde vám při starostování čas i na odpočinek a relax? Jaké jsou vaše koníčky?

Času je málo, ale nestěžuju si. Práce starosty mě naplňuje a baví. Hlavně, když za svou snahou vidím reálné výsledky. Jinak je mojí srdcovou záležitostí sport, a to aktivně i pasivně. A samozřejmě rodina. Chci, aby byla na prvním místě, i když se mi to podle mé manželky ne vždy daří. Ale snažím se trávit volné chvíle s dětmi a svou ženou.

Fotogalerie

Úvodní slovo

Pocházím z krásné vsi Lovčice nedaleko Kyjova, kde jsem se v roce 1979 narodil. Svému okresu a obci ale zůstávám věrný celý život. Dnes zde spolu se ženou vychováváme dva skvělé syny a já se již sedmým rokem věnuji zvelebování Lovčic z pozice starosty.

Několik let jsem působil jako ředitel stavební firmy. Obecní dění mi však vždy zůstávalo blízké. Chtěl jsem, aby Česká republika nabízela lidem kvalitní a aktivní život nejen ve městě, ale i na venkově.

Václav Tvrdý na Facebooku Václav Tvrdý na Twitteru Obec Lovčice IDS JMK ČSSD